12 Kasım 2017 Pazar

BAŞ AĞRILARINDAN KURTULMANIN BİRKAÇ YOLU

   
       Sık sık baş ağrılarından şikayet ediyorsanız ve bu ağrılar ilaç almanızı gerektiren bazı hastalıklarla ilgili değil de yorgunluk ve stresten kaynaklanıyorsa bir kaç egzersizle ilaç kullanmadan bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

   

 
    GERİLİMDEN KAYNAKLANAN BAŞ AĞRISINDAN KURTULMAK    
          SÜRE: 1 Dakika

     1-     Ensenizde boyunla başın birleştiği bölgedeki  noktalara  masaj uygulayın; başın arka kısmına ilerleyin  ve dairesel hareketlerle kuvvetlice bastırarak masaja devam edin.

      2-   Parmaklarınızı boynunuzun altına, omurganın iki yanına yerleştirin ve boynunuzun arkasına dairesel hareketle basınç uygulayın.

      3-    Bastırarak parmaklarınızı boynunuzun yan taraflarına doğru kaydırın.

      4-    Bunu boynunuzun üst tarafına gelene kadar sürdürün.

HAFİF BAŞ AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN
            SÜRE: 30-45 Saniye

   1-   Ağzınızı ve bir parmağınızla bir burun deliğinizi kapatın.

2-      Açık olan burun deliğinizden 4-5 kez derin nefes alıp verin.

3-      Bu hareketi diğer burun deliğinizle de tekrarlayın.


 
     KRONİK BAŞ AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN:

SÜRE: 2 Dakika

1-      Bir iskemleye rahatça oturun ve omuzlarınızı gevşetin. Başınızı sağa doğru eğerek kulağınızı sağ omzunuza yaklaştırın (Fazla zorlamadan).

2-      Sağ avucunuzu başınızın sağ tarafına yerleştirin. Elinizle başınızı diğer tarafa (sol tarafa) yatırın. Bu esnada derin bir nefes alın ve nefesinizi tutun. Başınızı sol tarafa doğru itmeyi sürdürün.

3-      Nefesinizi yavaşça verirken elinizi bırakın ve başınızı sağ omzunuza doğru yaklaştırın. Bu hareketi  3 kez yapın.

4-      Aynı uygulamayı sol tarafla başlayarak yapın. Yani başınızı sola eğerek kulağınızı sol omzunuza yaklaştırın ( Fazla zorlamadan). Sol avucunuzu başınızın sol tarafına yerleştirin. Elinizle başınızı diğer tarafa yatırın (sağ tarafa). Bu esnada burnunuzdan derin bir  nefes alıp nefesinizi tutun ve başınızı sağ tarafa doğru itmeyi sürdürün ( fazla zorlamadan).  Nefesinizi yavaşça verirken elinizi bırakın ve başınızı tekrar sol omzunuza yaklaştırın. Bu hareketi de 3 kez tekrarlayın.

5-      Başınız düz dururken, parmaklarınızın iç tarafı başınızın iki yan alt tarafına yerleştin ve parmaklarınızla başınızı bir sağa, bir sola itin. 6-8 kez bu hareketi tekrarlayabilirsiniz. Bu esnada burnunuzdan derin nefes alıp verin.

6-   Derin nefes alın, elinizle alnınızdan başınızı yukarı yöne doğru iterken başınızı öne doğru getirmeye çalışın. Nefesinizi verin ve elinizi alnınızdan çekin, başınız yavaşça öne düşsün. Bu hareketi de 3 kez yapın. Ancak son kez bu hareketi yaparken, nefesinizi verdiğiniz esnada iki elinizin parmaklarını başınızın arkasında kenetleyerek dirseklerinizle birlikte başınızı arkaya doğru çekin.
  
        
2 yorum:

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş bu arada Blog keşif etkinliğinden geliyorum g+ ve blogtan takipteyim bana da beklerim www.masalzehra.com

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim. Ben de sizi takibe aldım hemen.

    YanıtlaSil